Konzervatoř Plzeň


  • Úvodní strana

Koncerty

15. 2. 2017, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň. Netradiční trio mladé hudební generace Kateřina Javůrková - lesní roh Jan Mráček - housle Lukáš Klánský - klavír

Kateřina Javůrková - lesní roh

Jan Mráček - housle

Lukáš Klánský - klavír

 

Lukáš Klánský patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupení na festivalech v ČR, ale i v Evropě, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. Lukáš se narodil 22. 3. 1989 v Praze. Od pěti let byl žákem prof. Růženy Učňové v Hudební škole Hlavního města Prahy. V letech 2004 - 2010 studoval na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Evy Boguniové. V současnosti studuje v pátém ročníků na Pražské HAMU ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského. Lukáš je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (EPTA 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel fordepreise 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Vystupuje s předními českými orchestry (Komorní Filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králove, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Český Národní Symfonický Orchestr, Barocco sempre giovanne) a s dirigenty jako je Libor Pešek, Andrea Sebastian Weiser, Jan Kučera, nebo Istvan Denes. Koncertuje v ČR, SR, Německu, Švýcarsku, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Turecku a Jihoafrické Republice. Publiku v ČR se představil na festivalech jako je Pražské Jaro, Světová klavírní tvorba, Svátky hudby Václava Hudečka, Talichův Beroun, nebo v Českém spolku pro komorní hudbu. Je členem úspěšného Lobkowicz tria (Jan Mráček- housle, Ivan Vokáč- violoncello.) Pravidelně koncertuje s předními českými umělci, jako například Václav Hudeček, Kateřina Javůrková, nebo světově proslulé Pražákovo kvarteto.

 

Hornistka Kateřina Javůrková je jednou z nejnadanějších interpretek mladé generace. Členka České filharmonie a PKF - Prague Philharmonia na  sebe již od útlých let upozorňovala na národních a mezinárodních kláních, kde získávala nejvyšší ocenění. V květnu roku 2013 stala laureátem a vítězkou Mezinárodní interpretační soutěže Pražské Jaro. Působí v komorním ansámblu Belfiato Quintet.

 

Jan Mráček, houslista, syn MgA. Jana Mráčka, uměleckého vedoucího Československého komorního orchestru Praha a MgA. Ludmily Mráčkové, členky Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pochází z hudební rodiny, oba rodiče jsou houslisté, absolventi pražské AMU. Kromě nich nalezneme v příbuzenstvu ještě několik dalších hudebníků.

Hře na housle se začal věnovat ve věku pěti let. Od roku 2003 studoval deset let u houslisty Jiřího Fišera. Ve svých třinácti letech vystupoval s houslistou Josefem Sukem. V roce 2011 se stal nejmladším sólistou v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Roku 2010 získal druhou cenu na mezinárodní soutěži Pražské jaro. V září roku 2014 vyhrál mezinárodní soutěž Fritze Kreislera ve Vídni. Působí jako asistent na Akademii Václava Hudečka a letních hudebních kurzech v Luhačovicích.

V současné době (2015) studuje ve Vídni.

Doporučujeme také přečíst si následující článek s názvem: Nové ceny klasické hudby získali Růžičková, Javůrková a Gardiner

http://operaplus.cz/nove-ceny-klasicke-hudby-ziskali-ruzickova-javurkova-gardiner/